Indywidualne Konsultacje z Behawiorystą: Zrozumienie i Pomoc w Zmaganiu się z Zachowaniami Problemowymi Twojego Psa

W Psim Przedszkolu Częstochowa zdajemy sobie sprawę, że każdy pies jest inny, ma inny charakter, potrzeby, sposoby na radzenie sobie w różnych sytuacjach, czy różne motywacje. Co za tym idzie, zróżnicowanie problemów behawioralnych również jest spore. Warto więc pamiętać, że każde zwierzę próbuje poradzić sobie z nimi na swój sposób. Nie możemy tłumaczyć tego „złośliwością”, „byciem niegrzecznym” czy „robieniem na złość”.

Psia Przestrzeń została stworzona przeze mnie, czyli Michalinę Stasiak. Jestem właścicielką przedszkola i opiekunką przebywających w nim psów. Jestem inżynierem behawiorystki zwierząt (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) oraz dyplomowanym behawiorystą na licencji COAPE (Centre Of Applied Pet Ethology). Jestem też członkiem Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (CAPBT – COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers). Systematycznie i na bieżąco uczestniczę w dodatkowych szkoleniach i webinarach, organizowanych między innymi przez COAPE, Wojtków Szkolenia czy Piesek Manu Magdalenę Michałek. Wiem jak wygląda praca z psami i kotami przebywającymi w hotelu, klinice czy salonie groomerskim, ale przede wszystkim skupiałam się na pomocy zwierzętom i opiekunom. Wiele osób z mojego otoczenia zgłaszało się do mnie po porady lub wsparcie. W moim domu rodzinnym od zawsze były zwierzęta. Wychowałam się wśród psów i kotów, a każde z nich miało inny charakter i potrzeby. To wtedy narodziło się moje zainteresowanie ich światem, które później przerodziło się w pasję i zdecydowało o wyborze zawodu. Moim celem stało się poznawanie zwierząt, zrozumienie ich oraz pomoc w sytuacjach, kiedy tego potrzebują. Aktualnie dzielę mój dom i wszystkie meble wypoczynkowe z dwoma psami oraz dwoma kotami: Jogim, Tequilą, Tosterem i Węgielką. Każde z nich jest w innym wieku, z inną historią i z innym charakterkiem. Czasami udaje nam się nawet wspólnie odpoczywać pod jednym kocem.

Jak pracuję?

Pies, przebywając w środowisku ludzi – podobnie jak przebywając w towarzystwie innych zwierząt –  obserwuje i uczy się pewnych prezentowanych przez otoczające środowisko zachowań. Nie oceniając –  przyjmuje je jako własne. Zachowania te, nie zawsze są korzystne dla psa, a także dla jego właściciela. Moim celem jest uświadomienie właścieicielowi, jak ważne jest poznanie i zrozumienie potrzeb czworonoga, jego zachowań, komunikatów i – jeżeli jest taka potrzeba – zweryfikowanie ich, poprzez zmianę własnego zachowania, czy wprowadzenie zmian w środowisku, w którym przebywa pies. Celem mojej pracy jest więc nauczenie obydwu stron – zarówno opiekuna jak i psa – uważności w odbiorze komunikatów, prawidłowego ich odczytywania i zmiany zachowań na takie, które dla obydwu będą satysfakcjonujące. Moje metody pracy oparte są na pełnej empatii, obserwacji i wprowadzaniu nowych zachowań – nagradzając każde z nich czymś pozytywnym dla psa, bez użycia przemocy i metod awersyjnych. Ocenę zachowania oraz plan pracy realizuję za pomocą modelu MHERA, w szczególności zwracając uwagę na aktualny stan zwierzęcia, jego zdrowie, dietę, relację z opiekunem, potrzeby, nastrój, czy wreszcie – emocje.

Dlaczego indywidualne konsultacje z behawiorystą są tak istotne?

Zrozumienie indywidualnych potrzeb
Każdy pies ma swoją historię, charakter i osobiste doświadczenia. Indywidualne konsultacje pozwalają behawiorystom zrozumieć specyficzne potrzeby i problemy, z którymi zmaga się pies.

Rozpoznawanie problemów w zachowaniu
Behawiorysta posiada pewien zakres wiedzy, który podczas obserwacji pracy właściciela ze zwierzęciem, pozwala rozpoznać i przeanalizować zachowania i emocje obydwu stron oraz poprawność ich komunikacji. Na tej podstawie może wskazać przyczyny leżące u podstaw problemowych zachowań zwierzęcia, a co dalej za tym idzie – zaproponować pomoc.

Personalizacja planu terapeutycznego
Na podstawie diagnozy, behawiorysta tworzy spersonalizowany plan terapeutyczny, uwzględniający unikalne cechy i potrzeby psa oraz możliwości właściciela.

Wsparcie dla właścicieli
Behawiorysta nie tylko pracuje z psem, ale również udziela wsparcia właścicielowi, pomagając mu zrozumieć, jak efektywnie komunikować się ze swoim czworonogiem i wprowadzać zalecane zmiany.

Jak przebiegają indywidualne konsultacje?

Umówienie się na konsultację
Proces rozpoczyna się od umówienia konsultacji, podczas której behawiorysta poznaje zarówno psa, jak i jego właścicieli i otoczenie.

Konsultacja – obserwacja i wywiad
Behawiorysta obserwuje zachowanie psa w różnych sytuacjach, identyfikując potencjalne źródła problemów i czynniki je wywołujące. Przeprowadza również z właścicielami szczegółowy wywiad.

Diagnoza i plan terapeutyczny
Na podstawie zebranych informacji behawiorysta stawia diagnozę i opracowuje spersonalizowany plan terapeutyczny, uwzględniający zarówno kwestie behawioralne, jak i środowiskowe. Po spotkaniu, behawiorysta przygotowuje plan terapii i zalecenia, które przesyła wraz z instrukcjami ich wprowadzania – właścicielowi. Po zaakceptowaniu (ewentualnym zweryfikowaniu zaleceń oraz planu) pozostajemy w kontakcie i procesujemy kolejne wizyty.

Monitorowanie postępów
Behawiorysta monitoruje postępy psa i dostosowuje plan terapeutyczny w miarę potrzeb, aby zapewnić skuteczną pomoc.

Korzyści dla właścicieli psów

Zrozumienie zachowań psa
Indywidualne konsultacje pomagają właścicielom zrozumieć, dlaczego ich pies zachowuje się w określony sposób, co prowadzi do większej wyrozumiałości i empatii względem zwierzaka.

Udoskonalanie umiejętności komunikacyjnych
Właściciele uczą się, jak lepiej komunikować się ze swoim psem, co przyczynia się do poprawy relacji i zrozumienia między nimi.

Redukcja stresu
Rozwiązanie problemów zachowawczych prowadzi do zwiększenia komfortu życia; zarówno dla psa, jak i jego właściciela – redukując stres i napięcie w domu.

Radość i dobra relacja
Dzięki skutecznej pomocy behawiorysty, właściciele mogą cieszyć się ze wspaniałej relacji i radości z opiekowania się psem.

Jak Skorzystać z indywidualnych konsultacji?

Skontaktuj się z nami
Aby umówić się na indywidualne konsultacje z behawiorystą, skontaktuj się z naszym przedszkolem.

Konsultacja
Spotykamy się w środowisku, w którym żyje zwierzę; omawiamy problemy i oczekiwania właściciela, obserwujemy zachowania zwierzęcia.

Przygotowanie planu, zaleceń i wprowadzanie ich w życie
Po konsultacji rozpoczynamy terapię zgodnie z ustalonym harmonogramem, dostosowanym do indywidualnych potrzeb psa i możliwości właścicieli.

W Psim Przedszkolu Częstochowa znajdziecie zrozumienie i pomoc w radzeniu sobie z problemami z zachowaniem psów. Indywidualne konsultacje z behawiorystą to nie tylko wsparcie dla psa, ale także dla właściciela, a ich wspólna praca tworzy harmonijną i szczęśliwą relację. Dołącz do naszej Psiej Przestrzeni, gdzie każdy pies otrzyma od nas mnóstwo empatii, zrozumienia i wsparcia, a własciciel – niezbędną pomoc.